תכניות לימודים

מבנה התכנית:

הלימודים לתואר שני מתנהלים בשני מסלולים:

  1. המסלול המחקרי (מסלול א): רק המשתתפים במסלול המחקרי יהיו זכאים למלגות מטעם "יד הנדיב". ההשתתפות בתכנית זו כרוכה בלימודים שמתנהלים בחלקם גם באוניברסיטה אחרת.
  2. המסלול הלא-מחקרי (מסלול ב). 

 

מסלול א:

היקף הלימודים:קורסים בהיקף של 28 נ"ז , ובתוכם לימודי חובה:

יידיש: קריאת מקורות בהקשרם התרבותי – 4 נ"ז

תרבות יידיש: כלים ביבליוגרפיים ואפיקי מחקר- 2 נ"ז

קורס דו-שנתי על התפתחותה של ספרות יידיש החדשה - 8 נ"ז

כתיבה יהודית ותאוריה של ספרות -  2 נ"ז (נלמד באוניברסיטת תל אביב פעם בשנתיים)

סמינריונים וקורסים נוספים עד להשלמת 28 נ"ז : ניתן ללמוד 4-8 נ"ז מחוץ לתכנית באישור היועץ ועל פי תחום ההתמחות שהסטודנטים יבחרו. 

כתיבת עבודה סמינריונית אחת ועבודה סמינריונית בעלת אופי מחקרי. 

לימודי השלמה:

קורס בהיקף של 4 נ"ז בתורת הספרות, בתאוריה של תרבות או בתולדות יהודי מזרח אירופה, לפי הכוונת היועץ: סטודנטים שלא למדו את הקורס "מבוא ליידיש ולתרבותה" יידרשו ללמוד אותו, שפה שנייה (גרמנית או רוסית) בהיקף של 8 ש"ש.  

 

 

מסלול ב:

לימודים בהיקף של 40 נ"ז , הכוללים לימודי חובה כמו במסלול א'. 

לימודי השלמה: קורס בהיקף של 4 נ"ז בתורת הספרות או בתולדות יהודי מזרח אירופה, לפי הכוונת היועץ: סטודנטים שלא למדו את הקורס "מבוא ליידיש ולתרבותה" יידרשו ללמוד אותו.

כמו כן תידרש כתיבת שתי עבודות סמינריוניות. 

 

תנאי קבלה:

תנאי קבלה ייחודיים ל פקולטה למדעי הרוח

שנתיים של לימודי יידיש בהיקף של 8 ש"ש. הסטודנטים יוכלו להשלים את הדרישה הזאת גם במסגרת השנה הראשונה של לימודיהם בתכנית. התכנית מציעה מכינות שנתיות ליידיש למתחילים ולמתקדמים בהיקף של 4 ש"ש כל אחת. אחת המסגרות שבהן אפשר להשלים את הדרישות של לימוד השפה הוא קורס הקיץ האינטנסיבי ליידיש המתקיים באוניברסיטת תל אביב, אשר היקף ההוראה בו בכל מחזור שווה לשנת לימודים אחת. 

 

פרטי קשר:

ראש התכנית- פרופ' אברהם נוברשטרןnowers@mail.huji.ac.il , 02-6523325.

מזכירות החוג: 02-5883558.

 

חטיבה במסגרת תכנית הלימודים הרב-תחומית

ניתן לשלב קורסים מהחוג ליידיש כחטיבה לבוגר במסגרת תכנית הלימודים הרב-תחומית בפקולטה למדעי הרוח. החטיבה מציעה מגוון קורסים שנלמדים מתוך קורסי ההשלמה למוסמך וקורסי המוסמך וכן קורסים שונים לבחירה שנלמדים בחוגים אחרים, ואשר מאפשרים הכרות עם ספרות יידיש ותרבותה. תלמידי החטיבה יוכלו להמשיך ללימודי מוסמך ביידיש ללא צורך בהשלמות.

לפרטים נוספים לחצו כאן או לרישום כאן

תואר מוסמך*

לימודי יידיש לתואר מוסמך מעניקים היכרות רחבה עם הציוויליזציה היהודית שהתקיימה  ביידיש במשך כאלף שנה (ועודה רוחשת) – בעיקר באירופה, בארצות הברית ובישראל. זוהי גם שפת החיים והרגש של מאות אלפי דוברים בעולם כולו כיום, רובם ככולם יהודים חרדים, רבבות מהם בארץ. הלימודים בתוכנית מתמקדים בהיבטי השפה, הספרות, התרבות וההיסטוריה. הם נערכים בשני מסלולים, שניהם בהיקף 36 נ"ז:

א. המסלול המחקרי

מסלול זה מפַתח את כושרם המחקרי של התלמידים ומעמיק את ידיעותיהם בתחום לימודיהם. המסלול כולל כתיבת עבודת גמר מחקרית בהיקף כ-80 עמודים ומאפשר לתלמידים מצטיינים להמשיך ללימודי תואר שלישי. התלמידים במסלול זה זכאים למלגת קיום (בכפוף לאילוצי התקציב).

ב. המסלול העיוני

מסלול זה מרחיב ומעמיק את ההשכלה האקדמית, בהיבטיה המקצועיים והעיוניים כאחת. במסלול זה התלמידים אינם נדרשים לכתיבת עבודת גמר.

 

בשני המסלולים כאחד:

  1. התלמידים נדרשים ללמוד יידיש על בוריה: 8 נ"ז ברמת פטור ו-8 נ"ז ברמת מתקדמים (רק 8 נ"ז של רמת המתקדמים נספרים במכסת 36 נ"ז של התואר). שפה זרה נוספת פרט ליידיש אינה נדרשת. ניתן לערוך את לימודי שפת היידיש במקביל להתחלת לימודי המוסמך אך מומלץ להשתתף טרם פתיחת השנה האקדמית בקורס קיץ הנערך באוניברסיטת תל אביב, המסובסד במלואו לתלמידי התוכנית.
  2. חלק מסוים מן הקורסים נערך פרונטלית באוניברסיטת תל אביב. כך נחשפים התלמידים למגוון חוקרים וחוקרות, והשיח האקדמי מועשר.
  3. על התלמידים להשתתף בקורס במדעי הרוח הדיגיטליים בהיקף 2 נ"ז כחלק ממכסת 36 נ"ז הלימודים לתואר. קורס ייחודי זה חושף אותם לשיטות מחקר מתקדמות, המשלבות גישות פרשניות מסורתיות במדעי הרוח עם כלים חישוביים חדשניים.

 

* התואר מוענק על ידי האוניברסיטה העברית בלבד.

 

תכנית דוקטורט

לפרטים על הרשמה לתואר שלישי ראו האתר לתלמידי מחקר: http://www.research-students.huji.ac.il/